Opis posla kontrolora

Opis položaja : kontroler

Komentari: Sadržaj sljedećeg opisa posla temelji se na pretpostavci da kontrolor ima odgovarajuće pomoćno osoblje za obavljanje svakodnevnih računovodstvenih transakcija, ostavljajući kontrolora u ulozi upravljanja računovodstvenim odjelom. Ako to nije slučaj, a posebno ako je kontrolor jedina osoba u računovodstvu, vjerojatno kontrolor zaista ispunjava ulogu knjigovođe.

Osnovna funkcija: Pozicija kontrolora odgovorna je za računovodstvene operacije poduzeća, uključujući izradu periodičnih financijskih izvještaja, održavanje odgovarajućeg sustava računovodstvenih evidencija i sveobuhvatan skup kontrola i proračuna namijenjenih ublažavanju rizika, poboljšanju točnosti izvještenih financijskih rezultata tvrtke i osigurati da prijavljeni rezultati budu u skladu s općeprihvaćenim računovodstvenim načelima ili međunarodnim standardima financijskog izvještavanja.

Opseg pozicije kontrolora mnogo je veći u malom poduzeću, gdje je također odgovorno za upravljanje gotovinom i upravljanje rizikom. U većoj tvrtki te se dodatne odgovornosti prebacuju na blagajnika, odnosno glavnog financijskog direktora.

Varijacija u naslovu kontrolora je kontrolor , koji općenito podrazumijeva viši položaj i koji se češće nalazi u državnim i neprofitnim subjektima.

Glavne odgovornosti:

Upravljanje

  1. Održava i provodi dokumentirani sustav računovodstvenih politika i postupaka

  2. Upravljajte vanjskim funkcijama

  3. Nadgledati rad računovodstvenog odjela, uključujući dizajn organizacijske strukture primjerene postizanju ciljeva i zadataka odjela

  4. Nadzirati računovodstvene operacije podružnica, posebno njihove sustave kontrole, operacije obrade transakcija i politike i postupke

Transakcije

  1. Osigurajte da se obveze plaćaju pravovremeno

  2. Osigurajte da su uzeti svi razumni popusti na obveze

  3. Osigurajte da se potraživanja brzo prikupe

  4. Pravodobno obrađujte obračun plaća

  5. Osigurajte da su periodična usklađivanja banaka dovršena

  6. Osigurajte da se potrebna plaćanja duga vrše pravovremeno

  7. Održavajte kontni plan

  8. Održavajte uredan računovodstveni sustav evidencije

  9. Održavati sustav kontrola računovodstvenih transakcija

Izvještavanje

  1. Izdavati pravodobne i cjelovite financijske izvještaje

  2. Koordinirati pripremu godišnjeg izvješća poduzeća

  3. Preporučiti mjerila na temelju kojih se mjeri uspješnost poslovanja tvrtke

  4. Izračunajte i izdajte financijske i operativne metrike

  5. Upravljajte izradom godišnjeg proračuna i predviđanja

  6. Izračunajte odstupanja u proračunu i prijavite značajne probleme upravi

  7. Osigurati sustav izvještaja o troškovima upravljanja

  8. Po potrebi pružite financijske analize, posebno za kapitalne investicije, odluke o cijenama i pregovore o ugovoru

Usklađenost

  1. Koordinirati pružanje informacija vanjskim revizorima za godišnju reviziju

  2. Pratite razinu duga i poštivanje ugovornih obveza

  3. Pridržavajte se zahtjeva za izvješćivanjem lokalnih, državnih i saveznih vlada i prijava poreza

Dodatne odgovornosti:

  1. Ako je tvrtka u javnom vlasništvu, dodajte zahtjev da budete odgovorni za podnošenje tromjesečnih i godišnjih izvještaja Komisiji za vrijednosne papire

  2. Ako je tvrtka mala, tada kontrolor vjerojatno preuzima odgovornosti glavnog financijskog direktora

Željene kvalifikacije: Kandidat za kontrolora trebao bi imati diplomu iz računovodstva ili poslovne administracije ili ekvivalentno poslovno iskustvo i više od 10 godina progresivno odgovornog iskustva za veliku tvrtku ili odjel velike korporacije. Prednost će imati kandidati s oznakom Ovlašteni javni računovođa ili Ovlašteni računovodstveni menadžer.

Uvjeti rada: Prvenstveno u uredskom okruženju. Očekuje se da će prema potrebi putovati u podružnice tvrtke, kao i potencijalne stjecatelje koji će provoditi dubinsku skrb. Očekuju se periodični vikend ili večernji radovi.

Nadgleda: svo računovodstveno osoblje